10 pomysłów na pisankę wielkanocną

10 kwietnia 2017

Święta Wielkanocne zapewne nie należą do tych spektakularnych świąt jak Boże Narodzenie, ale to wcale nie oznacza, że nasze dzieci się nimi nie interesują. Wręcz przeciwnie zamiast pieczenia pierniczków i ich ozdabiania mamy jajka, które możemy ozdabiać na tysiące sposobów. Możemy stworzyć wspaniałe dzieła sztuki, a przy tym nie napracować się zbyt wiele, bo o ile pieczenie pierników to żmudna robota, o tyle ugotowanie jajek to bułka z masłem. Przy ozdabianiu jajek ogranicza nas jedynie kreatywność, a tej jak myślę ani wam, ani waszym dzieciom nie zabraknie. Dziś podzielę się z wami moimi pomysłami na pisanki wielkanocne, do każdej pisanki wykorzystałam ugotowane jajka, oprócz pisanek z listkami.

  1. Pisanki z listkami– do wykonania tej pisanki potrzebujesz surowego jajka i cebuli, może być zwykła może być czerwona wszystko jedno jaką masz pod ręką, możesz też połączyć obie. Niezbędne będą też małe listki i skarpetka z rajstop. Liście jakie wykorzystałam to po prostu pietruszka i listki brzozy. Jajko namoczyłam w wodzie i przykleiłam liście, naciągnęłam rajstopę i ścisło zawiązałam. Jajko włożyłam do garnka wyłożonego cebulą i gotowałam przez 15 min.

  2. Pisanka z różowymi kwiatkami- ugotowane jajko, cieniutki drucik z kwiatuszkami, flamaster. Na jajku malujesz oczy, nos i usta, a z drucika robisz wianek na głowę jajka.


  3. Pisanka z wiankiem– ugotowane jajko, kwiat gipsówki, cienki drucik, flamaster. Podobnie jak w poprzednim jajku malujesz oczy, nos i usta. Z drucika tworzysz kółko, w okół którego oplatasz kwiaty gipsówki. Wianek zakładasz na głowę jajka.

  4. Hello Kitty– ugotowane jajko, kwiatek lub kokardka, klej, czarny i żółty flamaster. Na jajku malujemy oczy, wąsy i nosek. Przyklejamy kokardkę i gotowe.

  5. Jajko w sznurku– jajko, klej, kolorowy sznurek. Posmaruj połowę jajka klejem i owiń sznurkiem, podobnie zrób z drugą połową.

  6. Pan Jajko– jajko, barwnik do jajek, ołówek i czerwona kredka. Barwnik przygotowujemy zgodnie z instrukcją. Jajko wkładamy do barwnika do połowy i czekamy chwilę, aby skorupa się zabarwiła. Następnie ołówkiem dookoła tworzymy linię i rysujemy uszka, oczy i czerwoną kredką rumieńce.  7. Eksplozja kolorów– ugotowane jajko, kolorowa bibuła, woda i pędzelek. Najlepiej robić to w gumowych rękawiczkach, ponieważ bibuła mocno barwi ręce.  Bibułę tniemy na kawałeczki o różnej wielkości i kształtach. Jajko moczymy w wodzie i układamy paseczki z bibuły. Możemy nakładać je na siebie lub obok. Tworzymy indywidualną kompozycję kolorów. Po każdym ułożonym paseczku bibuły smarujemy pędzelkiem namoczonym wodą. I tak tyle warstw ile chcemy i tyle kolorów ile nam się podoba. Ja robiłam nie więcej niż 2-3 paseczki nakładające się na siebie. Odkładamy jajko do wyschnięcia i 15 min bibuła powinna być sucha i sama odchodzić od jajka.


  8. Brokatowe jajko– to jajko również robiłam w rękawiczkach, ponieważ brok przykleja się wszędzie. Potrzebujesz jajka, kleju i sypkiego brokatu. Całe jajko smarujemy klejem i posypujemy obficie brokatem. Można też je obtoczyć w brokacie. To jajko wygląda bardzo efektownie, ale brok może się na sypać.

  9. Koronkowe jajko–  ugotowane jajko, taśma klejąca z koronką, ale można również użyć kleju i koronki. Tu podobnie jak z jajkiem w sznurku obklejamy całe jajko koronką.
  10. Twój własny pomysł na wielkanocną pisankę :) 

Jak widzicie pisanek możemy stworzyć wiele, wszystko zależy od was i tego co macie pod ręką. Najważniejsze aby przy wspólnym robieniu pisanek mieć radość z tworzenia i bycia razem.

You Might Also Like