Jak chronić się przed kleszczem?

21 kwietnia 2016

Wiosenna pogoda zaczyna nas rozpieszczać, coraz więcej czasu spędzamy z dziećmi na świeżym powietrzu. Z jednej strony powinniśmy się cieszyć, bo nie ma lepszej zabawy niż ruch na świeżym powietrzu. Jednak musimy pamiętać o malutkich wrogach, które czyhają na nas w przydomowych ogródkach, parkach, lesie czy przy rzece. Kleszcze bo o nich mowa, wybierają rośliny liściaste, krzewy, drzewa, a także trawę.

Te małe pajęczaki przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze dla człowieka, a zarażają się nimi od drobnych gryzoni.  Nawet jedno ukąszenie może się skończyć poważnymi konsekwencjami. Dlatego warto znać kilka zasad, aby uchronić się przed kleszczami:

  1. W miejscach takich jak las czy nad brzegiem akwenów wodnych porośniętych roślinnością załóż bluzkę z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, długie skarpety, czapkę z daszkiem.
  2. Na jasnych ubraniach szybciej dostrzeżesz niechcianego gościa.
  3. Kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer w „podejrzane” miejsca warto wybrać się godzinach około południowych.
  4. Spaceruj środkiem ścieżek, z dala od traw i krzaków.
  5. Używaj środków odstraszających kleszcze.

Zawsze wracając ze spaceru sprawdź dokładnie skórę dziecka. Kleszcze wybierają okolice pach, łokci, kolan, włosów, szyi i uszu. Jeśli znalazłaś kleszcza, nie panikuj tylko usuń kleszcza. Najlepiej zrobić to pensetą albo specjalnym urządzeniem do usuwania kleszczy dostępnym w aptece. Ja zawsze dla świętego spokoju jeździłam do przychodzi i nigdy mi nie odmówiono.

Pamiętaj, że nie wolno smarować niczym kleszcza to może jeszcze bardziej zaszkodzić.

kleszcze

You Might Also Like