Jak fotografować ludzi

18 sierpnia 2016

Najczęstszym obiektem do fotografowania jest człowiek. Nic w tym dziwnego przecież to my ludzie wzbudzamy największe emocje, nie krajobrazy, przyroda czy architektura. Przeglądając zdjęcia to najczęściej nad portretami zatrzymujemy się najdłużej i to one chwytają nas za serce. Śmiech, łzy, smutek czy zamyślenie sfotografowanej osoby powoduje, że zastanawiamy się co takiego działo się w danym momencie.

Ja uwielbiam przeglądać albumy ze swoimi zdjęciami, lubię wspominać czy też po prostu popatrzeć na to jak wyglądaliśmy kiedyś. Moje albumy pękają w szwach i bardzo mnie to cieszy.

Odkąd złapałam w swoje ręce aparat fotografowałam wszystko, ale najczęściej byli to najbliżsi. Zatrzymywałam w kadrze różne sytuacje z naszego życia i tak mi zostało do dziś. Aparat to mój nieodłączny element, dziś gdy zdjęcia możemy zrobić nawet telefonem moja karta pamięci w telefonie szybko się zapełnia.

Najczęściej fotografuje swoje dzieci, bo to one są dla mnie najważniejsze. Po za tym chcę, aby miały mnóstwo pięknych wspomnień z okresu dzieciństwa.  Często wracam do zdjęć które udało mi się zrobić kilka tygodni czy kilka dni wcześniej. Przekładam, oglądam, analizuję, i uśmiecham się do tych chwil.  Zdarza mi się, że siedzę i wzdycham, zastanawiam się jak ten czas szybko mija, wtedy chwytam za swój sprzęt i już zza drzwi fotografuję swoje maluchy.

Chciałam dziś skupić się na tym ważnym aspekcie jakim jest fotografia portretowa, bo to w jaki sposób fotografujesz ludzi mówi bardzo dużo o tym jaka jesteś osobą? Ciekawe prawda, ale coś w tym jest. Jeśli fotografujesz osoby w taki sposób aby w kadrze zmieścić jeszcze krajobraz czy też wszystko to co otacza ich dookoła, a twoi modele na zdjęciu są mali to może to świadczyć, że Ty sama czujesz się bardzo „mała” w tym co robisz, że jesteś przytłoczona przez to co robisz. Jeśli jednak Twój kadr wypełniony jest fotografowana osobą, może to oznaczać, ze  masz bardzo dużo empatii w stosunku do ludzi.
Bez względu na to w jaki sposób fotografujesz już samo naciśnięcie spustu migawki świadczy o Tobie i Twoim postrzeganiu świata i ludzi.

Fotografowanie ludzi to wdzięczny temat, ale jest on niestety trudny. Kiedyś zdarzyło mi się sfotografować osobę, która według mnie wygladała wspaniale na zdjęciu, jednak ona sama nie podobała się sobie na zdjęciu. Dzieje się tak ponieważ podchodzimy emocjonalnie do zdjęć, chcemy podobać się sobie, jednak najważniejsze aby zdjęcie miało to coś”. Zdjęcie portretowe ma być ciekawe, ma przykuwać naszą uwagę.
Nie ma znaczenia czy fotografujesz piękną blondynkę z niebieskimi oczami, szatynkę, brunetkę, łysego, grubego, chudego, młodego czy starego. Najważniejsze abyś zatrzymała wzrok na zdjęciu nieco dłużej.

No właśnie jak zrobić zdjęcie aby miało to „coś”?  Najważniejsze to podejść do każdej osoby indywidualnie. Poznać ją, spojrzeć w oczy, chwile porozmawiać. Opowiedzieć kilka żartów, aby zobaczyć w jaki sposób się śmieje, powiedzieć coś miłego aby zobaczyć jakim wzrokiem na nas spojrzy. Warto w przeciągu tych kilku minut poznać osobę na tyle na ile się da ją poznać. To niezwykle ważne, bo fotografia portretowa to oczy, usta i emocje. Lubię rozśmieszać i opowiadać zza aparatu głupoty, lubię też wprowadzać nostalgię.

Fotograf powinien umieć dostrzec piękno w modelu, bez względu na to kim jest model i ile ma lat. Ja lubię komplementować osoby którym robię zdjęcia, wtedy takie osoby rozluźniają się nabierają do mnie większego zaufania. Nigdy ich nie okłamuje, nie opowiadam im bajek. Wszystko co mówię jest szczere i prawdziwe co potem widać na fotografii.

 

 

_MCH7633

_MCH7063

_MCH6998

jak zrobić zdjęcie portretowe

 

Wszystkie zamieszczone zdjęcia są mojego autorstwa. Zapraszam też do odwiedzenia mojej strony MagiczneChwilePL

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like