Poranna pielęgnacja cery. Poznaj 3 najważniejsze zasady

7 marca 2022

Zarówno poranna jak i wieczorna pielęgnacja cery powinna opierać się o trzy najważniejsze zasady: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżenie oraz odżywienie. Aby móc cieszyć się piękną skórą nie wystarczy jednak tylko wykonywać tych kroków. Szczególnie ważny jest dobór odpowiednich preparatów, które będą przeznaczone do naszych indywidualnych potrzeb. Jak je dobrać i jak powinna wyglądać poranna pielęgnacja cery? Podpowiadamy.

Oczyszczanie cery

Pierwszym i najważniejszym krokiem porannej pielęgnacji cery jest jej oczyszczenie. Ma ono na celu jej odświeżenie i usunięcie wszelkich kosmetyków, które zostały na nią nałożone wieczorem. Dlatego rano wystarczy użyć delikatnego żel lub pianki do mycia twarzy. Płyn micelarny w tym przypadku nie jest konieczny. 

Dobór kosmetyku oczyszczającego warto uzależnić od typu swojej cery. Zwłaszcza posiadaczki skóry wrażliwej powinny dokładnie sprawdzać składy poszczególnych preparatów. Muszą być one pozbawione mocnych surfaktantów, czyli związków powierzchniowo-czynnych, a także parabenów i substancji zapachowych.

Tonizowanie twarzy

Drugim krokiem porannej pielęgnacji jest tonizacja skóry, czyli przywrócenie jej naturalnego pH. Zazwyczaj w trakcie mycia dochodzi do jego zaburzenia, dlatego nie należy pomijać tego etapu. Użycie tego preparatu niweluje uczucie ściągnięcia i odwodnienie. To jednak niejedyna funkcja toniku. 

Niektóre kosmetyki mają również działanie nawilżające i kojące, bądź ograniczają nadmiar sebum. Tutaj również trzeba dostosować produkt do potrzeb swojej skóry. Warto jednak sięgnąć po te kosmetyki, które nie mają w swoim składzie alkoholu, ponieważ może on podrażniać skórę i powodować jej zaczerwienienie. 

Krem do twarzy

Trzecim etapem codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinno być nałożenie na twarz krem na dzień. Dobrze jeżeli ma on nawilżającą, lekką formułę, która świetnie sprawdza się również jako baza pod makijaż. Należy go dostosować do potrzeb swojej skóry. 

W przypadku cery trądzikowej warto sięgnąć po preparaty nawilżająco-matujące. Z kolei cera dojrzała najlepiej toleruje produkty z kolagenem. Posiadaczki skóry wrażliwej powinny sięgnąć po kremy, które mają w swoim składzie kwas hialuronowy, niacynamid czy pantenol, które nawilżają i regenerują ich naskórek.

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna

Poranna pielęgnacja skóry powinna obejmować również zastosowanie kremu z filtrem. Nadal wiele osób zapomina o tym kroku i nie stosuje filtrów przeciwsłonecznych, co jest ogromnym błędem, ponieważ przez cały rok promieniowanie UV dociera do naszych komórek i przyspiesza starzenie skóry.

Dodatkowo brak ochrony SPF może skutkować przebarwieniami, a nawet poważniejszymi konsekwencjami obejmującymi niektóre stany chorobowe. Z tego powodu w trosce o swoje zdrowie i piękną skórę każdego dnia powinniśmy stosować filtry przeciwsłoneczne.

Czym różni się pielęgnacja poranna od wieczornej?

W wieczornej pielęgnacji stosuje się płyny micelarne, które zmywają makijaż. Skóra zazwyczaj wówczas musi być mocniej oczyszczona z wszelkich pozostałości makijażu i zanieczyszczeń. Dodatkowo krem na noc ma bogatszą w składniki odżywcze formułę, której zadaniem jest odżywienie i zregenerowanie naskórka.

You Might Also Like