Fotelik samochodowy – z bazą czy bez?

3 sierpnia 2023

Rodzinny wyjazd to nie tylko niewątpliwa frajda i atrakcja – szczególnie dla najmłodszych członków rodziny – ale także konieczność zadbania o jej spokojny przebieg. Jeżeli podróżujemy z małym dzieckiem, powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo i wyposażyć samochód w odpowiedni fotelik. Jak wybrać model dopasowany do potrzeb naszej pociechy? Czy lepsza będzie opcja z bazą, czy może bez?

1. Fotelik samochodowy dla dziecka – czy jest obowiązkowy?

2. Rodzaje fotelików samochodowych

3. Fotelik samochodowy – z bazą, czy bez?

4. Na co jeszcze uważać wybierając fotelik do auta?

Fotelik samochodowy dla dziecka – czy jest obowiązkowy?

Podróżując samochodem naturalnym jest, że chcemy zapewnić sobie i bliskim maksimum bezpieczeństwa. W przypadku nastolatków i dorosłych nie jest to trudny proces – wystarczy poprawnie zapiąć pas. Jednak niemowlęta i małe dzieci nie wpisują się w to rozwiązanie, nie tylko ze względu na mniejszy wzrost, ale przede wszystkim przez dużo delikatniejszą i bardziej podatną na urazy budowę ciała. Z tego powodu, aby móc bezpiecznie przewieźć naszą pociechę, będziemy potrzebować odpowiedniego fotelika samochodowego. Jego posiadanie jest obowiązkowe w przypadku, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze trzech lat. Dzieci starsze z kolei muszą podróżować na tylnym siedzeniu, zapięte w standardowe pasy.

Rodzaje fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe możemy podzielić na kilka kategorii, które oparte są o wagę i wiek dziecka. Wyróżniamy następujące opcje:

  • grupa 0: są to produkty przeznaczone dla najmłodszych – od urodzenia do około 9 miesiąca życia. Maksymalna dopuszczalna waga dziecka dla fotelika tej klasy to 10 kilogramów;
  • grupa 0+: podobnie, jak poprzednia kategoria, z fotelików 0+ również możemy korzystać od momentu urodzenia dziecka do około 18 miesiąca jego życia. Maksimum obciążenia to 13 kilogramów;
  • grupa I: produkty przeznaczone dla dzieci od 18 miesiąca do 4 roku życia, o wadze w przedziale 13-18 kilogramów;
  • grupa II: wersje fotelików dla najstarszych dzieci, w przedziale od 4 do 15 roku życia. Maksymalne obciążenie to 15-36 kilogramów.

Fotelik samochodowy – z bazą, czy bez?

Dodatkową opcją, nad którą musimy się zastanowić wybierając foteliki obrotowe lub klasyczne to to, czy mają one posiadać bazę. Na czym polega różnica? W przypadku modelu z bazą podstawowym krokiem do montażu jest właściwe umieszczenie bazy na tylnym siedzeniu samochodu. Tego elementu nie ruszamy i jest on zawsze w jednym miejscu, gotowy do użytkowania. Sam fotelik wystarczy poprawnie wpiąć w bazę, a następnie zabezpieczyć dziecko pasem.

Foteliki bez bazy są bardziej klasyczną konstrukcją. Należy je umieścić na tylnej kanapie w całości, co może być trudne w sytuacji, gdy nie mamy wiele czasu. W związku z tym opcja z bazą jest bardziej praktyczna i wygodniejsza w użytkowaniu, szczególnie jeżeli dużo podróżujemy razem z naszą pociechą.

Na co jeszcze uważać wybierając fotelik do auta?

Wybierając fotelik samochodowy powinniśmy bardzo dobrze zastanowić się, jaki model i marka będą nam odpowiadać. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa: czy wybrany produkt posiada stosowne certyfikaty, czy jego konstrukcja jest dostatecznie mocna, czy faktycznie sprawdzi się dla naszego dziecka? Jeżeli nie mamy pewności co do autentyczności określonej marki, lepiej zdecydować się na inną. Nie lekceważmy również rozgraniczenia na poszczególne grupy wiekowe i wagowe – od prawidłowego doboru fotelika jest zależne to, czy nasze dziecko faktycznie będzie bezpieczne w podróży.

You Might Also Like