Daleko jeszcze?! Rodzinne podróżowanie

2 marca 2018

Podróż z dzieckiem to pewnie dla większość rodziców spore wyzwanie. O ile jest to krótka podróż, to nie ma z tym większego problemu. Schody zaczynają się w momencie, gdy musimy pojechać z naszymi pociechami na drugi koniec Polski czy za granicę. Sami wiecie, że dużo podróżujemy po Polsce prowadząc akcję Certyfikat OkiemMamy. Jak sobie w podróży z marudzącymi dziećmi? Będąc mamą zdążyłam wypracować parę pomysłów na niesfornego pasażera.

Ulubione zabawki

Zabawki to podstawa każdej wycieczki, szczególnie tej, która będzie trwała dłużej niż dotychczas. Wyposaż się w magnetyczne warcaby, klocki czy podróżne gry zręcznościowe. Świetnie sprawdzają  się gry podróżne, których znajdziemy całą gamę. Oprócz zabawek, które zajmą czas Twojego dziecka, nie zapomnij o ulubionej przytulance. Najlepiej cały czas mieć ją na oku i spakować ją jako pierwszą do samochodu. Na pewno przydadzą się także ulubione książki – dla młodszych dzieci te z obrazkami, starsze na pewno same wybiorą sobie lekturę do czytania. Tutaj ciekawym pomysłem mogą być także interaktywne książeczki, które na dłuższy czas skupią uwagę naszego dziecka.

Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze i najdroższe zabawki, nie zastąpią dobrego towarzystwa. Dlatego jako rodzic inicjuj gry czy chociaż rozmawiaj ze swoją pociechą. Zabawa, która zawsze angażuje wszystkich uczestników podróży to wąż. Polega ona na tym, że jedna osoba mówi dowolne słowo, a druga wyraz, który rozpoczyna się na ostatnią literę wymienionego wcześniej słowa. Jest to o tyle bezpieczna zabawa, że nawet kierowca może się w nią zaangażować.

Telewizorki podróżne

Niestety im dłuższa podróż, tym coraz mniej pomysłów. Już po kilku godzinach może się okazać, że nasze dziecko obejrzało wszystkie książeczki, zagrało we wszystkie gry i nawet postój w przydrożnej restauracji niewiele nam pomoże. W dobie nowych technologii przychodzą nam na ratunek mobilne telewizorki do samochodu lub tablet, który mocujemy do zagłówka pasażera. Do tego słuchawki do słuchania i mamy zainteresowanego malucha ulubionymi bajkami. U nas telewizorki sprawdzają się idealnie od 2-3 roku i nie wyobrażam sobie bez nich podróży. 

Audiobooki

Od niedawna odkryłam, że moje dzieci uwielbiają słuchać audiobooków, a to dlatego, że uczestniczyły przy tworzeniu bajek o krecie Filipie. Audiobooki to strzał w dziesiątkę ponieważ pobudzają wyobraźnię naszego dziecka, poszerza słownictwo i rozwija pamięć. Przed dłuższą podróżą wybieramy z dziećmi audiobooki, które kupujemy przez aplikację i potem słuchamy ich niezależnie na dwóch różnych smartfonach w zależności od potrzeb moich pociech.

Dostosuj się do dziecka

Podczas podróży, to dziecko wyznacza zasady, do których rodzic powinien się dostosować. Aby podróż była dla Was komfortowa, dostosujcie czas podróży do rytmu dnia swoich pociech. Tutaj istotną kwestią jest wiek – przy małych dzieciach będzie to prostsze, przy tych troszkę większych może pojawić się problem. Przede wszystkim wygodne dla Was będzie, jeśli pojedziecie wtedy, kiedy dziecko śpi. Taką najbardziej optymalną godziną będzie 19-20 kiedy Wasze dziecko jest zmęczone po całym dniu. Po wejściu do samochodu trochę z Wami porozmawia, pośmiejecie się, a Ty nawet nie zorientujesz się, kiedy Twoje dziecko zaśnie.

Pamiętaj jednak, żeby kierowca zadbał o odpowiednią ilość przystanków, a także przeznaczył czas na regenerację – w końcu nikt nie jest ze stali i nawet najwytrwalszych po pewnym czasie złapie sen. Na straży bezpieczeństwa stoi Ford Mondeo – samochód, który przede wszystkim posiada system Active City Stop. Jest to funkcja, dzięki której auto hamuje w momencie wykrycia kolizji.

Ford Mondeo jest także wyposażone w system EBA, który wspomaga jeszcze bardzo awaryjne hamowanie. Dodatkowo jeden z niewielu oferuje dodatkową ochronę pasażerów poprzez system nadmuchiwanych pasów bezpieczeństwa. To sprawia, że w razie ewentualnej kolizji, pasy zwiększają swoją objętość, dzięki czemu rozpraszają siłę uderzenia na powierzchni pięciokrotnie większej niż w przypadku tradycyjnych pasów.

 

Podróż z dzieckiem może być wyzwaniem, ale wystarczy odrobina zaangażowana, a nawet najdłuższa wycieczka stanie się niesamowitą przygodą. Oprócz rzeczy, które zajmą czas Waszego dziecka, zadbajcie również o bezpieczeństwo – pamiętaj aby zanadto się nie śpieszyć i przede wszystkim przygotować samochód do podróży.

Życzę Wam wszystkim udanych i przyjemnych wycieczek!

You Might Also Like