Jak zadbać o czystość w pokoju dziecka?

26 sierpnia 2022

Każdy rodzic z pewnością przyzna, że sprzątanie w pokoju dziecka to często prawdziwe wyzwanie. Dlatego też tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat wpajać maluchom, dlaczego utrzymanie porządku w swoim pokoju jest istotne i jaki może mieć wpływ na ich organizację w przyszłości. Oczywiście bardzo ważne jest, by poszczególne obowiązki wprowadzać w sposób stopniowy i zachęcać dziecko do pracy zespołowej. Oczywiście poza odpowiednią organizacją musimy pamiętać, że równie ważne jest utrzymanie czystości, która zapobiega pojawianiu się kurzu i zanieczyszczeń, które mogą mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie naszej pociechy. Jak zadbać o czystość dziecka? Poznaj nasze porady. 

Jak dbać o pokój dziecka? 

W dbaniu o czystość w pokoju dziecka nie chodzi o to, by była to przestrzeń całkowicie sterylna, gdyż takie środowisko w rzeczywistości nie ma korzystnego wpływu na zdrowie i budowanie odporności malucha. Nie zmienia to jednak faktu, że należy stosować się tutaj do kilku zasad, które sprawią, że dbanie o porządek przestanie być problemem. Podstawą jest tutaj regularność.  

Pokój powinien być w regularny sposób oczyszczany z kurzu, a co za tym idzie, alergenów. Ich nagromadzenie w miejscu, w którym maluch spędza znaczną część dnia i śpi, nie wpływa korzystnie na jego samopoczucie, a co więcej, zdrowie. Nie powinniśmy zapominać, że roztocza znajdujące się w kurzu oraz inne alergeny wziewne stanowią bardzo częstą przyczynę alergii, a nawet przyczyniają się do rozwoju astmy.  

Bardzo ważne jest, by w pokoju dziecka nie gromadzić nadmiernej ilości zabawek, ponieważ z czasem zbiera się na nich kurz, w którym, jak już wiemy, czyhają alergeny. Jeśli mówimy o pokoju niemowlęcia, musimy pamiętać o tym, by zawsze regularnie wyparzać i myć gryzaki oraz zabawki, które maluch wkłada do buzi, na przykład podczas ząbkowania. Przy sprzątaniu warto pamiętać także o tym, by nie używać środków czystości, które zawierają substancje drażniące i niebezpieczne dla malucha. Należy unikać także mocno perfumowanych produktów. 

Czystość w pokoju dziecka – jaki odkurzacz? 

Oczywiście oprócz regularnego czyszczenia zabawek i usuwania nadmiaru kurzu za pomocą odpowiednich detergentów nie należy zapominać o tym, jak istotną rolę odgrywa regularne odkurzanie podłóg. Dlaczego warto wybrać odpowiedni odkurzacz? Dobrej jakości sprzęt, jak chociażby odkurzacz pionowy z technologią UV, to przede wszystkim znacznie większa wygoda w trakcie sprzątania. Dzięki odkurzaczowi zyskujemy pewność, że skutecznie pozbywamy się zanieczyszczeń, których nie jesteśmy w stanie usunąć za pomocą papierowego ręcznika. Jaki odkurzacz wybrać? Mamy tutaj kilka opcji, m.in.: 

  • klasyczne odkurzacze workowe; 
  • odkurzacze bezworkowe; 
  • odkurzacze pionowe. 

Odkurzacz pionowy z technologią UV – dlaczego warto? 

W ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze pionowe z technologią UV, jak chociażby Odkurzacz bezprzewodowy ALLERGY UV Pure Q9 marki Electrolux. Na czym polega ich popularność i dlaczego warto wykorzystać go w trakcie sprzątania pokoju swojego dziecka? 

Po pierwsze, na uwagę zasługuje obecność elektroszczotki, która została wyposażona w technologię UV. Dzięki niej odkurzacz jest w stanie usunąć nie tylko kurz, ale także różnego rodzaju mikroorganizmy, które znajdują się na powierzchni materacy i łóżek, i mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.  

Po drugie, odkurzacz pionowy z technologią UV to wygodne i ergonomiczne rozwiązanie. Jego kształt, jak i innowacyjny, minimalistyczny design, świetnie dopasują się do każdego wnętrza. Dodatkowo samo urządzenie pracuje w niezwykle cichy sposób, dzięki czemu jesteśmy w stanie korzystać z niego niezależnie od pory dnia czy nocy, bez obaw, że obudzimy swojego malucha z popołudniowej drzemki. Natomiast wygodne ładowanie urządzenia sprawia, że jest ono zawsze gotowe do użycia. 

You Might Also Like