Nauka angielskiego dla dzieci – najlepsze metody, które naprawdę działają

1 września 2021

Nauka angielskiego dla dzieci zazwyczaj rozpoczyna się już w przedszkolu. Wiele placówek, zarówno publicznych, jak i prywatnych oferuje tego typu zajęcia dla maluchów. Niestety, nie wszystkie takie lekcje są tak samo wartościowe i dają równie dobre wyniki. Każde dziecko jest inne, potrzebuje innego podejścia, zwrócenia uwagi na różnorakie kwestie. Do tego, jeśli dany uczeń ma problemy np. ze skupieniem się, czy zapamiętywaniem, presja grupy może sprawić, że takie dziecko będzie czuło się gorsze, zestresuje się. Niestety, ucząc całą grupę, zazwyczaj nauczyciel nie ma czasu, aby pochylić się nad potrzebami każdego swojego pupila. Nawet gdyby bardzo chciał.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są dodatkowe lekcje angielskiego. Na tego typu zajęciach mali uczniowie będą mogli nadrobić zaległości, powtórzyć materiał, który tego wymaga, poznać nowe słówka czy sformułowania. Nauka angielskiego dla dzieci powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze, pełnej zabawy, a nie presji czy nudy. Są triki, które naprawdę działają! Poznaj je, czytając dalej ten artykuł.

Jakie triki i metody działają?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nauka angielskiego dla dzieci wygląda zupełnie inaczej niż dla dorosłych. Różnic jest naprawdę sporo. Przede wszystkim – mamy zupełnie inną motywację. My umiemy myśleć przyszłościowo, rozumiemy, że dana rzecz jest dla nas dobra w dalekosiężnej perspektywie. Mamy plany i potrafimy je realizować. Większość dzieci nie wybiega myślą na przód. Skupiają się raczej na tym, co tu i teraz dla nich istotne. Dlatego nie można oczekiwać, że dziecko uzna “Tak, nauka angielskiego jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ będzie mieć wpływ na moją przyszłość, sukces w pracy, czy możliwości na studiach”. Myślenie o tym, co nadejdzie to nasze zadanie.

Aby przekonać dziecko do nauki, trzeba myśleć jak ono. A co lubią dzieci? Zabawę! Dlatego najskuteczniejszą obecnie metodą dydaktyki, szczególnie małych dzieci, jest wprowadzenie do edukacji elementów zabawy i gier. Kolorowanki, wirtualne wycieczki, zgadywanki, uzupełnianki, śpiewanie piosenek… Możliwości jest naprawdę wiele! Kreatywny, doświadczony nauczyciel, który ma praktykę w pracy z dziećmi, dokładnie wie, jak zaktywizować maluchy.

Dzięki wprowadzeniu do nauki gier i zabaw, dzieci uczą się w sposób naturalny i swobodny. Nie stresują się, ani nie czują nudy. A to bardzo ważne! Pamiętajmy, że dzieci potrafią skupić się na około pół godziny – nie dłużej. Dlatego ten czas trzeba maksymalnie wykorzystywać. Np. w szkole Novakid nauczyciele korzystają właśnie z tej metody, a jej efektywność potwierdzają sami rodzice i uczniowie!

Kolejną metodą, która świetnie się sprawdza, jest chwalenie i nagradzanie za postępy oraz brak kar czy nagan. Błędy, w procesie nauki, są czymś najbardziej naturalnym i normalnym! Nie możemy ciągle ganić najmłodszych! Oczywiście wskazujmy im błędy, doradzajmy, jak je poprawić. Ale denerwowanie się, krzyk czy kary są niedopuszczalne. Wiele dzieci w takiej sytuacji zamknie się w sobie i zniechęci do nauki!

Niezwykle skutecznym trikiem jest rozmawianie z dzieckiem o jego zainteresowaniach i pasji. Zamiast trzymać się sztampowych przykładów, dostosuj nowe słownictwo do tego, czym interesuje się dziecko, a sukces jest murowany!

Nauka angielskiego dla dzieci może być – i powinna być  – przyjemnością! Zachętą do dalszej edukacji, poszerzania horyzontów, eksplorowania. Dobry nauczyciel nie tylko otworzy malucha na język, ale także na inne kultury, poznawanie świata, akceptację swoich pasji i zainteresowań. Wybierając szkołę z dodatkowymi zajęciami z angielskiego, pomyśl o tym, jak Ty byś chciał, aby wyglądały Twoje lekcje. I wybierz takie miejsce dla swojego dziecka!

You Might Also Like