Pokaż mi jak śpisz, a powiem Ci kim jesteś…

30 czerwca 2017

W dzisiejszych czasach zdrowy sen to pułap trudny do osiągnięcia. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje wiele czynników, które mają negatywny wpływ na jakość ludzkiego wypoczynku. Dziś pokaże Ci, że dobry sen zależy do dobrze dobranego materaca i stelaża.

Zacznij jednak od bardzo ważnego aspektu jakim jest higiena snu. To nic innego jak zbiór czynności zasad, których wykonywanie i przestrzeganie poprawia nam jakość snu oraz życia. Możemy tu zaliczyć regularny tryb życia, wstawanie o tej samej porze, aktywność fizyczna oraz możliwość wypoczynku na odpowiednio dostosowanej do tego powierzchni.

Natomiast na negatywny wpływ na jakość naszego snu mają następujące czynniki:

  • Używki, do nich zaliczamy zarówno alkohol, papierosy ale także powszechnie dziś znane napoje energetyzujące, którymi karmimy się nieustanie. To właśnie one mają szczególnie zły wpływ na nasz metabolizm. Jeśli chodzi o alkohol, to według stereotypowych przekonań – jeden drink wypity na dobry sen poprawia jego jakość. Nie ma nic bardziej mylnego. Owszem, szybciej zapadniemy w sen, lecz tak naprawdę przyjęte procenty pogarszają jego jakość, gdyż jest on płytszy, niespokojny, przerywany.
  • Zbyt długi czas spędzany w łóżku. Badania pokazują, że im więcej czasu spędzimy w łóżku, tym nasz wypoczynek straci na swej efektywności. Z jakich względów tak się dzieje? Po pierwsze musimy wiedzieć, że czas spędzany w łóżku musi być dostosowany do długości snu. Jeżeli będziemy wstawać zbyt późno lub będziemy wylegiwać się w łóżku, wówczas ciało ludzkie będzie otrzymywało niezbyt klarowne bodźce. Tym sposobem w ciągu dnia będziemy ospali i ciągle zmęczeni.
  • Brak odprężenia psychicznego. Żyjemy w czasach dylematów i zmartwień. Martwmy się sytuacja zawodową i życiem osobistym, żyjemy w ciągłym biegu przez co zaburzamy nasz rytm okołodobowy.  Higiena snu to również odpowiedni stopień zrelaksowania. W łóżku nie powinniśmy wykonywać żadnych czynności związanych z pracą lub szkołą. Błędem jest także oglądanie telewizji, jedzenie czy rozmawianie przez telefon (zapewne i Tobie nie raz się to zdażyło). Przed snem powinniśmy wykonywać czynności pozytywne i odprężające, do których można zaliczyć między innymi słuchanie muzyki relaksacyjnej.
  • Nadmierna ekspozycja na światło i temperatura ciała. Te czynniki również dotyczą zaburzania okołodobowego rytmu. W ciągu dnia powinniśmy przebywać w jasno oświetlonych pomieszczeniach, gdzie mamy dostęp do światła dziennego, wieczorem zaś powinniśmy unikać nadmiernej ekspozycji na światło. Dotyczy to także nocnej pracy przy komputerze.
    Podwyższona temperatura także negatywnie wpływa na jakość naszego snu. Dlatego też przed snem unikajmy nie wykonujmy bardzo ciężkich treningów. Przed snem warto zadbać o wywietrzenie naszej sypialni.

Dobry sen to podstawa dobrego dnia, dlatego aby dobrze się wyspać zadbajmy o komfort naszego snu. Zadbajmy o dopasowane łóżko, a co za tym idzie stelaż i materac.

Nowoczesne łóżka to nie tylko designerski wygląd, lecz także efektywna higiena snu. Jakość odpoczynku możemy podnieść przez zakup dobrego łóżka, którego materac charakteryzuje się twardością odpowiednio dopasowaną do masy ciała. Mówiąc inaczej: stelaż i materac posiadają właściwy mikroklimat osiągany za pomocą naturalnych i oddychających materiałów.

Stelaż to przede wszystkim właściwe podparcie dla materaca. Odpowiedniej jakości stelaż posiada elementy sprężynowe o otwartej strukturze zapewniające zdrową cyrkulację powietrza. Ponadto dostępne są dzisiaj stelaże z regulacją elektryczną, co umożliwia uniesienie głowy, pleców oraz nóg. Mechanizm jest uruchamiany za pomocą przycisku na pilocie. Taka opcja zapewnia chociażby najwygodniejszą pozycję do czytania lub relaks z nogami uniesionymi powyżej poziomu ciała. Więcej o funkcjach stelaży przeczytasz TUTAJ Idealny materac to taki, który umożliwia perfekcyjne dopasowanie ciała do podłoża.
Firmy produkujące materace korzystają z osiągnięć wyspecjalizowanych projektantów i inżynierów. W jaki sposób materac dopasowuje się do potrzeb organizmu?
Zastosowanie dobrej jakości materiału pozwala osiągnąć miękkość i jednocześnie twardość tam, gdzie jest to potrzebne. W tym kontekście materac dostosowuje się zarówno kształtu, jak i temperatury ciała. Oprócz podparcia materace powinny zapewniać łatwość poruszania się i świeżość. Ta ostatnia kategoria ułatwia przepływ powietrza przez wnętrze materaca. W tym kontekście równie istotny staje się specjalny pokrowiec, który może być zdjęty w celu wyprania.

artykuł sponsorowany.

You Might Also Like