Orzechówka idealny przepis

9 lipca 2018

Orzechówka inaczej nalewka orzechowa co roku musi znaleźć się w naszym domowym barku. Orzech ma niezwykłe zastosowanie lecznicze dlatego warto nazbierać owoców juz na początku wakacji, aby późną jesienią i zimą móc leczyć się tym dobrodziejstwem. 

Odkąd pamiętam w naszym domu zawsze była buteleczka orzechówki, nie po to aby ją po prostu pić czy degustować, ale aby leczyć dolegliwości żołądkowe. Z czasem jednak poznałam jej szersze zastosowania i dziś mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami, a także przekazać wam rodzinny przepis.

Orzechówka- właściwości

Orzech włoski przede wszystkim ma działanie bakteriobójcze i idealnie nadaje się przy grypie żołądkowej. Wystarczy jeden kieliszek nalewki, abyśmy poczuli się lepiej. Warto pamiętać, że jeśli mamy problemy żołądkowe lub nieżyt przewodu pokarmowego to warto wypić około 40 kropel nalewki. Świetnie sprawdza się również przy zatruciach, biegunce, a także przy nadmiernej potliwości. Nalewka również wzmacnia organizm i niszczy pasożyty, dlatego można ją stosować profilaktycznie raz dziennie 10 kropel. Ja nie wyobrażam sobie mojej domowej apteczki bez domowej orzechówki. Dlatego jak tylko widzę, że na moim orzechu włoski pojawiają się pierwsze owoce, czekam z niecierpliwością aby móc je zebrać.

Nie musisz posiadać w swoim ogrodzie drzewa orzecha włoskiego, bo orzech można spotkać nawet w wielkich miastach w alejkach parkowych. Wystarczy, że zbierzesz kilkanaście zielonych orzechów. Pamiętaj aby zbierać je z daleka od ulicy. Najlepszym okresem na zbiór orzechów włoskich jest do połowy lipca, wtedy orzechy są juz stosunkowo duże ale miękkie do krojenia.

Jak przygotować orzechówkę

Nalewkę z orzechów włoskich najlepiej przygotować z orzechów które zebraliśmy do połowy lipca. Ja zawsze zbieram je w rękawiczkach, bo orzechy puszczają soki, które bardzo barwią nasze dłonie na brązowo i trudno domyć ręce. (Wszystkie czynności związane z nalewką wykonuję w gumowych rękawiczkach.) Zebrane orzechy dokładnie myję i kroje je na cząstki. Ja przygotowuję nalewkę z kilograma orzechów, dlatego wszystkie proporcje podaję na kilogram orzechów. Pokrojone orzechy wrzucam do wielkiego słoja i zasypuję je kilogramem cukru. Zamykam słój i odstawiam na 2 tygodnie.

Po upływie dwóch tygodni, zlewam syrop i odcedzam łupinki od syropu. Łupinki wyrzucam. Do syropu dolewam litr spirytusu, bo mniej więcej litr syropu wychodzi mi ze słoja. Następnie przelewam nalewkę do butelek, mocno zakręcam i odstawiam do jesieni. A potem cieszymy się leczniczymi właściwościami orzechówki.

Składniki:

1 kg zielony orzechów włoskich
1 kg cukru
1 litr spirytusu nalewkowego

A Ty znałaś właściwości orzechówki? A może w Twoim domu też się ją stosuję. Będzie mi miło jak zostawisz komentarz pod postem

 

 

You Might Also Like