Domowe sposoby na ukąszenie meszki

11 maja 2018

Ugryzienie meszki może być dla nas bardzo uciążliwe. Niestety te małe niepozorne owady, potrafią dać nam w kość, a ich ukąszenie może być dla nas niebezpieczne i utrzymywać się nawet kila tygodni. Jak radzić sobie z ukoszeniami meszki domowym sposobem?

Sezon na brykanie po dworze w pełni. Dzieci trudno zagonić do domu i wcale nie ma się im co dziwić, pogoda sprzyja świetnym zabawom do późnych godzin wieczornych. Jednak jedną z uciążliwych rzeczy jaka czyha na nas i nasze dzieci to meszki. Te natrętne owady potrafią popsuć spacer czy dobrą zabawę. Na dokładkę trudno przewidzieć kiedy i gdzie zaatakują. Latają w dużych skupiskach i mają świetny wzrok, co daje im przewagę nad znalezieniem ofiary czyli nas.

Ukąszenie meszki

Trudno powiedzieć gdzie i kiedy mogą zaatakować nas meszki. Mówi się, że w odróżnieniu od komarów te owady nie atakują tylko w nocy, ale przede wszystkim w dzień. Najczęściej skupiają się na otwartych przestrzeniach takich jak łąk czy las. Niestety my mamy dobrze wiemy z doświadczenia, że upodobały sobie również place zabaw, gdzie bawią się nasze dzieci.

Jak wygląda ukoszenie meszki? Najczęściej jest to zaczerwienienie, ból, obrzęk około 10 centymetrowy oraz swędzenie. Niestety jad meszek może nas również uczulać, aby to sprawdzić można przeprowadzić badanie krwi.

Domowe sposoby na ukąszenie meszki

Co zrobić jak meszki nas ukoszą? Pierwszą rzeczą jest przemycie rany najlepiej wodą utlenioną lub sprayem antyspetycznym. Przemycie miejsca ukoszenia jest niezwykle ważne, ponieważ meszki zostawiają otwarta ranę co powoduje łatwe dostanie się zarazków do naszego krwiobiegu.

W przypadku obrzęku najlepiej przyrządzić okład z sody oczyszczonej i robić okłady. Proporcje na okłady to 1 łyżka sody oczyszczonej na 1 szklankę wody czyli 250 ml. Tak przygotowany roztworem nasączamy gazik i przykładamy do ukąszonego miejsca.

Kolejnym sposobem podobnie jak w przypadku ukoszenia przez osę jest okład z cebuli, który powoduje zmniejszenie swędzenia. Wystarczy pokroić cebulę na duże plastry i przyłożyć do ukoszonego miejsca. Zawarta w cebuli siarka spowoduje zneutralizowanie substancji chemicznych zawartych w ślinie owada.

Okład z octu, jest również bardzo dobrym sposobem na ukoszenie przez meszki czy inne owady. Ocet łagodzi świąd i zaczerwienienie. Proporcje okładu to jedna łyżka octu na szklankę wody.

W przypadku dużej opuchlizny warto zastosować kompres z kapusty, który złagodzi obrzęk i ból. Liście kapusty odrywamy, a następnie wałkiem rozbijamy twardy głąb i przykładamy do obolałego miejsca.

Warto również w swojej apteczce mieć wapno, które możemy rozpuścić i wypić lub nasączyć nim gazik i przyłożyć do ukoszonego miejsca.

Bardzo dobrym starym sposobem jest zsiadłe mleko, choć wiem że w dzisiejszych czasach trudno o taki specyfik w szczególności w dużych miastach. Jednak zsiadłe mleko, nie tylko przynosi ulgę przy bólu, ale również niweluje uczucie swędzenia.

Jeśli posiadamy w domu olejek lawendowy, to również bardzo dobry sposób na meszki, ma on substancje odkażające i łagodzące ból.

Możemy również zastosować okłady ze świeżego ananasa, który koi ból, zmniejsza obrzęk i przyspieszy gojeniu się ran. Jednak największym odkryciem jest dla mnie miętowa pasta do zębów. Musicie przyznać, że to zawsze macie w domu. Wystarczy odrobinę pasty nanieść na ukoszone miejsce i rozsmarować. Mięta ochłodzi, zmniejszy ból, a także zniweluje zaczerwienienie.

 

Nie da się w 100% uniknąć od natrętnych meszek, ale może chociaż moje domowe sposoby na ukąszenie wam się przydadzą. A może Ty masz jakiś sprawdzony sposób na ukoszenia po meszkach?

 

You Might Also Like