Barter- o co chodzi?

4 maja 2017

Barter to słowo które pojawia się bardzo często. Wiele osób oferuje swoje usługi barterowo, inni nalegają aby właśnie osoby lub firmy skusiły się na ich usługę barterowo. Ale czy tak naprawdę wiemy czym on jest i do czemu służy? Według wikipedii
Barter –to wymiana bezgotówkowa, czyli towar (usługa) za towar (usługę). Strony uzgadniają wartość towarów lub usług i dążą do tego, żeby bilans był zerowy.

No właśnie, ale czy tak naprawdę jest? Niestety nie! Coraz częściej barter kojarzy się z frajerami, którzy robią coś za darmochę i nic w zamian nie dostają. Ci ludzie często wypluwają sobie żyły, aby druga strona była zadowolona z ich usługi, a w zamian nie otrzymują nic. Nie jestem przeciwniczką barterów, ale niech te bartery będą uczciwe. Niech usługa lub produkt będą faktycznie korzystne dla obu stron, a nie tylko dla jednej.

Z racji tego, że jestem zarówno blogerką jak i fotografem,  jestem narażona na nieustanne pytania „A może zrobimy to w barterze?”. Zapytania od firm, które chcą się u mnie reklamować w barterze jest całe mnóstwo. Problem polega na tym, że często produkt jest o bardzo niskiej wartości, a firmy oczekują od nas przygotowania materiału na bardzo wysokim poziomie.  Mam wykonać im świetne zdjęcia, napisać dobry materiał i reklamować ich we wszystkich social mediach, a w zamian otrzymuję produkt o niskiej wartości. To nie jest barter!

Oby nie skupiać się tylko na blogu, chcę wam przytoczyć kilka przykładów z podwórka fotografa. Tu można mnożyć przykłady, bo kreatywności barterowców nie zna granic. Kilka dni temu otrzymałam niebywałą okazję wejścia w barter od pewnej Pani. Pytanie brzmiało „Witam. Chciałabym zapytać czy ma Pani wolny termin 17.03.2017. W tym dniu planujemy chrzciny naszej córeczki i byłby nam miło gdyby to właśnie Pani wykonała reportaż z tego dnia. Napomknę tylko, że interesuję nas barter. A w zamian, że Pani wykona swoją usługę ja będę polecać Panią wśród swoich znajomych, a mam ich bardzo dużo z wyższej klasy. Oczywiście większość tych znajomych będzie również na chrzcinach, więc może Pani zabrać ze sobą swoje wizytówki. Proszę o informację z dostępnością terminu. Pozdrawiam”

Po przeczytaniu tego maila, opadały mi ręce, nogi i co tam jeszcze może opaść. Faktycznie mieć grono przyjaciół z „wyższej klasy” to jest coś! A mieć polecenia od tej Pani to już w ogóle bomba!

Ciekawe czy ta Pani idzie też do piekarni i prosi o pieczywo w barterze, a potem zachwala to wspaniałe pieczywo swoim znajomym z „wyższej klasy”, aby je kupili.

Ludzie opanujcie się z pisaniem takich ofert. Tu nie chodzi o to, żeby całkowicie zamykać się na barter, ale niech on będzie 1 do 1. Czytanie maili z prośbą o barter mam milion, dlatego nie wysilajcie się i nie piszcie takich durnych maili, a jeśli już to zaoferujcie coś co będzie równowartością mojej usługi.

Nie mogę się oprzeć i przytoczę wam również przykład firmy, która robi eventy i chciała abym zrobiła reportaż z tego wydarzenia. Oczywiście chodziło o barter. Na moje pytanie co otrzymam w zamian, usłyszałam. No może Pani postawić roll up, albo może Pani rozdawać wizytówki, a po za tym będziemy to nagrywać, więc Pani logo znajdzie się na końcu filmu. Do tego może Pani na każdym zdjęciu wstawić swoje logo. O matko! Pomyślałam, przecież logo i tak mogę dodać, ale kontynuuje rozmowę. Pytam zatem o ludzi którzy mają uczestniczyć w tym evencie, aby ocenić czy to jest moja grupa docelowa. Pan rzuca, że to są normalni, tacy zwykli ludzie, którzy przyjdą posłuchać wykładu. Ok, nadal nic wiem, pytam zatem gdzie planują się reklamować itd. Pan też nie był w stanie odpowiedzieć na moje pytania. Dlatego jak już chcecie aby ktokolwiek zrobił wam coś w barterze przygotujecie się do tego dobrze. Napiszcie kto uczestniczy w wydarzeniu, ile osób będzie uczestniczyć, gdzie pojawi się reklama, co zapewniają organizatorzy, co Ty otrzymasz w zamian. Bo sam tekst zróbmy to w barterze, jest żenujący.

Na sam koniec zostawiłam wam najlepsze. Nie tak dawno otrzymałam maila z prośbą o wykonanie również reportażu ze spotkania, ale uwaga z gwiazdą. Nie wiem do końca co to była za gwiazdą, bo było to owiane tajemnicą, ale przejdźmy do rzeczy. Zapytanie brzmiało mniej więcej tak, organizujemy spotkanie z gwiazdą. Mamy dla Pani propozycję, uczestniczenia w wydarzeniu i wykonania relacji foto z tego dnia za 400 zł. Czy byłby Pani zainteresowana współpracą?.

Hmm myślę sobie, trochę mało. Event dla uczestników jest płatny do tego gwiazda, ale myślę sobie, ok czasami trzeba zrobić coś po kosztach. Odpisuję Pani, że ok możemy umówić się na taką stawkę, że poproszę więcej szczegółów i podesłałam jej umowę. Pani odpisała niemal natychmiast, że to nie oni płacą 400 zł tylko ja mam zapłącić 400 zł, za to że mogę zrobić zdjęcia na tym evencie i tej gwieździe. I tu zwątpiła w ludzi, w bartery i swoją firmę. Mam się pracować, spełniać ich oczekiwania i jeszcze im za to zapłacić? O matko! świat się kończy!

A może Ty znasz jakąś ciekawą historię barterową? Chyba, że wszystkie trafiają do mnie :D

 

You Might Also Like