Kreatywność to jedna z cenniejszych umiejętności przydatnych przy radzeniu sobie z problemami i ograniczeniami. Dzięki niej znajdujemy rozwiązania trudnych sytuacji i odnajdujemy się w nowej rzeczywistości. Zdolność kreatywnego myślenia przydaje się zarówno w przedszkolu, szkole, jak i życiu dorosłym, dlatego już od najmłodszych lat warto ją pobudzać i rozwijać. Jak to robić? Możliwości jest wiele, warto jednak dopasować je do potrzeb i możliwości dziecka
- Zabawy plastyczne – np. malowanie, rysowanie, wyklejanie – to doskonały i prosty trening kreatywności dla dziecka, a jednocześnie ćwiczenie sprawności manualnej.
- Odgrywanie historii i wcielanie się w nowe role pobudza i ćwiczy wyobraźnię.
- Wizyty w muzeum czy sali zabaw dla dzieci rozwijają ciekawość, a ta idzie w parze z kreatywnością.
- Eksperymentowanie, jak i możliwość popełniania błędów, nie tylko rozwijają kreatywność, ale pozwalają dziecku lepiej poznać otaczający świat.
- Trudne pytania, zagadki i łamigłówki zachęcają dzieci do szukania odpowiedzi. Rozwijają, uczą i pobudzają wyobraźnię.
- Dostępne w sklepach i księgarniach zabawki i książki pobudzające kreatywność dedykowane są już najmłodszym dzieciom.
Jakich zabawek dla dziecka unikać?
Choć grające, świecące i kolorowe zabawki dają dzieciom sporo radości, zdecydowanie lepiej ich unikać. Głośne dźwięki mogą uszkodzić słuch malucha, a zbyt duża ilość bodźców – nadmiernie pobudzić jego układ nerwowy. Odpowiednio dobrana zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka, nie może zawierać drobnych elementów (dotyczy zabawek dla najmłodszych), a także powinna mieć certyfikat bezpieczeństwa. Nie zapominajmy o walorach edukacyjnych.
Nie warto także dawać dziecku zabawek o wątpliwych walorach estetycznych i promujących przemoc i siłę. Pamiętajmy, że zabawki kształtują gust naszego dziecka, mają też wpływ na jego zachowanie.
Tablica manipulacyjna i zabawki edukacyjne, czyli jak wspierać rozwój dziecka?
Kupno zabawki dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Nasze dzieci zazwyczaj mają już wszystko. Najlepszym wyborem okazują się zabawki edukacyjne, które rozwijają kreatywność, wyobraźnię, kształtują motorykę małą, ćwiczą pamięć i koncentrację. Potrzeby te zaspokaja np. tablica manipulacyjna, zwana także sensoryczną. Zabawka ta, a raczej nieskończona ilość zabawek w jednej, jest dostępna w wielu wersjach, rozmiarach, kształtach i kolorach. Możemy też zrobić ją sami.
Jak zrobić tablicę manipulacyjną? Do jej przygotowania potrzebujemy płyty lub oszlifowanej deski, do której można przykręcić przygotowane elementy. O tym, co dać na tablicę manipulacyjną, napisano wiele poradników, ale wszystko uzależnione jest wyłącznie od wyobraźni, pomysłu i kreatywności. Najczęściej są to przedmioty codziennego użytku – suwak, klamka, kalkulator, włącznik, przyciski, dzwonek do roweru, trąbka do roweru, zawiasy, zatrzaski, sznurówki, lusterko, rury.
Zabawa przedmiotami umieszczonymi na tablicy manipulacyjnej stwarza nieskończone możliwości. Poprzez nawlekanie, zatrzaskiwanie, otwieranie i zamykanie rozwija się koordynacja wzrokowo-słuchowa, kreatywność i wzbogacają się doznania sensoryczne.
Tablica manipulacyjna, choć przydatna głównie dla dzieci od drugiego roku życia, zainteresuje i wzbudzi ciekawość nawet rocznego dziecka. Wraz z wiekiem zadania na tablicy mogą być bardziej skomplikowane – możemy uczyć dziecko wiązania sznurowadeł, zapinania guzików, wiązania kokardek, zaplatania warkoczyków etc.
Nauka przez zabawę – najlepsza forma rozrywki dla dziecka
Nauka przez zabawę to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Warto zadbać, by zdobywanie wiedzy i przyswajanie nowych umiejętności nie kojarzyło się dzieciom negatywnie. Powinien to być miło spędzony czas, w którym zabawa przeplata się z nauką, poznawaniem świata i rozwojem kreatywności. Ciekawe zabawki dla dziecka powinny być dobrane do wieku i aktualnych zainteresowań. Warto brać pod uwagę, by proponowane zabawy nie były zbyt trudne, bo może to dziecko zniechęcić do starania się i zdrowej rywalizacji.