Foteliki samochodowe – 5 rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę przy ich wybieraniu

25 marca 2019

Obowiązkiem rodziców jest przewożenie dzieci w fotelikach aż do czasu, gdy pociecha ukończy 12. rok życia lub osiągnie 150 cm wzrostu. Niedostosowanie się do przepisów nie tylko grozi mandatem, lecz również naraża dziecko na poważne niebezpieczeństwo. Dowiedz się, jak wybierać bezpieczne foteliki samochodowe dla niemowląt i starszych dzieci.

1. Rozmiar – fotelik Maxi Cosi dla niemowląt i nie tylko

2. Czas użytkowania fotelika – foteliki samochodowe na lata

3. Sposób montażu fotelika w samochodzie

4. Testy bezpieczeństwa 

5. Nowy czy używany fotelik Recaro?

Wybierając foteliki samochodowe dla dzieci, powinno się dobrze rozważyć, który model będzie odpowiedni dla malucha. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, jednak należy również pomyśleć o wygodzie pociechy i funkcjonalności siedziska. Oto 5 rzeczy, które są istotne podczas zakupu fotelików Maxi Cosi, Recaro lub innych znanych marek.

Rozmiar – fotelik Maxi Cosi dla niemowląt i nie tylko

Pierwszym, na co powinni zwrócić uwagę rodzice kupujący foteliki samochodowe, jest rozmiar siedziska. Nieprawidłowo dobrany rozmiar fotelika nie zapewnia należytej ochrony malucha podczas jazdy. Nosidełka dla niemowląt są przeznaczone dla dzieci od 1 do 12-15 miesiąca życia o wadze od 0 do 13 kg. Przedszkolaki korzystają z fotelików samochodowych 9-18 kg i 9-36 kg. Starsze dzieci mogą jeździć na specjalnych podkładkach pod pupę, które umożliwiają prawidłowe przeprowadzenie samochodowego pasa bezpieczeństwa przez ciało pociechy.

Czas użytkowania fotelika – foteliki samochodowe na lata

Foteliki samochodowe dla dzieci powinno się zmieniać co kilka lat, jednak gdy chce się tego uniknąć, można skorzystać z modeli 0-18 kg lub 0-36 kg. Są to specjalne foteliki, które rosną wraz z dzieckiem, zapewniając mu odpowiednią ochronę na każdym etapie. Nosidełko rozbudowuje się do fotelika samochodowego dla maluchów i przedszkolaków, a następne przekształca się je w prostą nakładkę na kanapę w aucie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rodzicom wystarcza jedynie jeden fotelik Recaro lub Maxi Cosi.

Sposób montażu fotelika w samochodzie

Dla zmotoryzowanych rodziców duże znaczenie ma szybkość montowania fotelika w samochodzie. Jeśli jeździ się autem często, codzienne zapinanie pasów wokół nosidełka i ich wypinanie jest problematyczne (zwłaszcza gdy maluch zaśnie). Nosidła montowane na specjalnych bazach Isofix umożliwiają wpięcie fotelika w systemie „klik i jedź”. Co to oznacza? Fotelik montuje się w kilka sekund, a baza uniemożliwia nieprawidłowe zapięcie siedziska. Podobne bazy są stosowane w fotelikach samochodowych dla dzieci starszych, jednak najbardziej istotne są w przypadku nosidełek 0-13 kg.

Testy bezpieczeństwa

Wybierając fotelik Maxi Cosi, Recaro lub od innego producenta, sprawdź, jak dany model wypadł w testach bezpieczeństwa. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na testy ADAC, w których bada się wytrzymałość fotelików samochodowych na zderzenia boczne i czołowe. Co ważne, testy ADAC są o 50 procent bardziej restrykcyjne niż norma R4404, która obowiązuje na terenie Unii Europejskiej.

Nowy czy używany fotelik Recaro?

Na młodych rodziców czeka sporo wydatków, dlatego często kusi ich zakup używanych akcesoriów dziecięcych. W przypadku fotelików samochodowych zawsze powinno się stawiać na nowe egzemplarze. Dlaczego? Używane foteliki samochodowe mogą zapewniać dzieciom nienależytą ochronę, gdyż pianka w siedzisku z czasem traci swoje właściwości. Ponadto używany egzemplarz może być uszkodzony, nawet po niewinnie wyglądającej stłuczce, przez co podczas poważnej kolizji nie ochroni dziecka przed obrażeniami.

Artykuł sponsorowany dla allegro.pl


You Might Also Like